3000
11/23 Wrestling Final
21
Ohio Northern
13
Davidson (N.C.)
11/22 Men's Basketball Final
60
Adrian (Mich.)
72
Ohio Northern
11/22 Women's Basketball Final - OT
87
Ohio Northern
80
Adrian (Mich.)
11/22 Men's Cross Country Final
No Team Score
NCAA III Championships
11/19 Women's Basketball Final
46
Kenyon
66
Ohio Northern
11/16 Women's Basketball Final
44
Ohio Northern
46
Franklin (Ind.)
11/16 Men's Basketball Final
70
Ohio Northern
58
Milwaukee Engr.
11/16 Wrestling Final
49
Ohio Northern
0
Huntingdon (Ala.)
11/16 Wrestling Final
44
Ohio Northern
3
Johns Hopkins (Md.)
11/16 Wrestling Final
39
Ohio Northern
10
Washington & Lee (Va.)
11/15 Women's Basketball Final
64
Trine (Ind.)
70
Ohio Northern
11/15 Football Final
34
Ohio Northern
13
Otterbein
11/15 Men's Basketball Final
71
Ohio Northern
67
Claremont-M-S
11/15 Women's Cross Country Final
14th of 35, 428 Pts.
NCAA III Regionals
 

Ohio Northern Athletics Hall of Fame Inductees

2014 Recipients

  • Jackie (Kaup) Briscoe, ’04
  • Hannah (Kanuckel) Creager, '05
  • Erin Hipp-Hester, '99
  • Jim Conrad, '04
  • Kris Oberdick, '02
  • Jamal Robertson

2013 Recipients

  • Alisa (Dentinger) Agozzino, ’01
  • Dr. DeBow Freed
  • Theresa L. Krach, ’88
  • Jesse L. Barlow, ’83

2012 Recipients

  • Brandi Nicole (Stover) Bruns, '02
  • Beth Ann (Breudigam) Gribler, '85
  • Nancy Jean (Shoemaker) Keith, '89
  • Brad Ross Longberry, '78
  • Robert Garner Lydic, '97
  • John Martin Wechter,'78

2011 Recipients

  • Sandra (Hoying) Paeltz, ’00
  • Benjamin Shaffer, ’99
  • James Shaw, ’87
  • Karla (Thobe) Siereveld, ’96
  • Jeremy Thompson, ’00
  • Mandy (Miller) Yates, ’02

2010 Recipients

  • Gina L. Fall, ’96
  • Amy (Wood) Mills, ’96
  • Thomas P. Perkins, ’95
  • Maryann C. Rist, ’96
  • John C. Smith, ’74
  • Kevin J. Sensabaugh, ’99

2009 Recipients

  • Lori Kane, ’85
  • James Ricketts, ’60
  • Brad Rogers, ’90
  • Mary Bouic Schmidt, ’94
  • Cortney Roof Simpson, ’98
  • Matthew Wolf, ’98

2008 Recipients

  • Cari Treisch Bahmer, ’98
  • Nicholas Bertke, ’97
  • Christina Rutledge Crook, ’88
  • Cary Gunning Hartness, ’98
  • Edward Miklavcic, ’76
  • Stanley Reineke, ’88 

2007 Recipients

  • Kelly Born Carbone,’89
  • D’Artis Jones, ’97
  • Dawn Hill Kock, ’91
  • Laura Pruchnicki, ’97
  • Brent Ridenour, ’95
  • Richard Trick, ’64

2006 Recipients

  • Kerry Barnett, ’95
  • Jennifer Bird-Duff, ’95*
  • Mark Gooden, ’95
  • Bruce Hays, ’71
  • Mary Ann Hockett, ’92
  • Robert Irvin, ’52

2005 Recipients

  • Michael Dasher, ’68*
  • Derek Dickinson, ’67
  • Ronald Evans, ’57
  • Joanne Roebuck Petty, ’83
  • William L. Robinson, ’61
  • Deantha Budde Schuman, ’92
  • Greta Theilking Sweney, ’88

2004 Recipients

  • Lawrence C. Barrett, ’71
  • Rick Jobe, ’86
  • Sara Stewart Rhymer, ’91
  • Amy Cormier Shuttleworth, ’94
  • Melinda Everhart Simpson, ’90
  • Dale Strahm, ’66

2002-03 Recipients

  • Brenda K. Bowers, ’87
  • Roxanna Karg, ’79
  • Floyd Keith, ’70
  • Mark Lenssen*
  • Claude A. Stober, ’53*
  • Marcia M. Walters, ’87

2001-02 Recipients

  • Christy Wagner Beaschler, ’87
  • Vince Cameron, ’91
  • William Croy, ’71
  • Ann Lightner, ’73
  • Jeff Steinberg, ’65
  • Ann Swerzler Taylor, ’89

2000-01 Recipients

  • Gordon Acheson, ’57
  • Douglas Burton, ’78
  • Stacey Hairston, ’89
  • Melinda Durbin Hileman, ’89
  • Jill Jolliff, ’89
  • Mozelle Pickering, ’35*

1999-2000 Recipients

  • Dr. Amar Bhattacharya
  • Melanie Braidich, ’85
  • Dennis Jasinski, ’68
  • Robin Patterson, ’85
  • Melvin Peters, ’65
  • Charlene Smith Shoup, ’88

1998-99 Recipients

  • Nancy Emerick, ’88
  • Jeneane Des Combes Lesko, ’57
  • Jacque Strahley, ’85
  • Gerald Stechschulte, ’66
  • Donald Thomas, ’75
  • James Van De Grift, ’61

1997-98 Recipients

  • Eric Batt, ’83
  • Alicia Bell, ’8
  • Joe Campoli
  • Jo Cook, ’74
  • Charlie Just, ’77
  • Carol Modica, ’84

1996-97 Recipients

  • Julie Lenhart, ’80
  • Stanley D. Mories, ’82
  • Denise Callahan, ’84
  • Darren W. Scott, ’87*
  • O. Glenn Smith, ’56
  • Lavelle Steinke Smith, ’72

1995-96 Recipients

  • Woodrow W. Bailey, ’37*
  • Mariann Heals Condrat, ’74
  • Charles E. Dasher, ’65
  • John W. Emerson, ’69
  • Vicki Mauk, ’81*
  • Debra Shondrick, ’75

1994-95 Recipients

  • Mike Becraft, ’80
  • Gale Daugherty
  • Vicki Felver, ’72
  • Gayle Lauth
  • Tracy Love, ’57
  • Linda Maurer, ’78

1993-94 Recipients

  • Anne L. Coon, ’69
  • Alan H. Donhoff, ’77
  • Deb L. Herbert, ’74
  • Joe L. Miller, ’61
  • William N. Shunkwiler, ’52*
  • Polly A. Wilkes, ’79

1992 Recipients

  • John W. Banyas, ’39*
  • Sandra R. Beichler, ’74
  • George C. Hindall, ’33*
  • Shirley Moody Keiner, ’60
  • Roxanna Grist Laycox, ’71
  • Henry C. Miller, ’49*

1991 Recipients

  • Bettye Jo Hansbarger, ’65
  • Damon Infalvi, ’70
  • Sheila Wallace Kovalchik
  • James Seckman, ’61
  • Gary Warner, ’65

1990 Recipients

  • Andra Bell, ’73
  • Tom Hollman, ’68
  • D. Ross Irons, ’55*
  • Sue Mullins, ’65
  • Collins Stackhouse, ’46*
  • Margaret Williams, ’77

1989 Recipients

  • Michael G. Kobilarcsik, ’66
  • Helen Spar Ludwig, ’44*
  • Maurice A. Pfeifer, ’59
  • Donald E. Skelly, ’58*

1988 Recipients

  • Lawrence H. Archer, ’47*
  • Thomas E. Greer, ’65*
  • Thomas F. Pokorosky*
  • David J. Schmelzer, ’56

1987 Recipients

  • John V. McDowell, ’53
  • Dr. James D. Thullen, ’63
  • Allen T. Willoughby, ’51*

1986 Recipients

  • Alfred C. Carrino, ’51
  • Arthur W. Wiles, ’27*
  • Nelson H. Lauless, ’47*

1985 Recipients

  • Norman C. Bray, ’42*
  • Ronald E. Holtrey, ’62
  • Casimir P. Newdome, ’38*

1984 Recipients

  • Lonnie Norris, ’62
  • James Glase, ’50
  • Chun “C.C.” Lee, ’27*

1983 Recipients

  • Jerry English, ’64
  • Herbert Strayer, ’62*
  • Clyde Quinby, ’61

1982 Recipients

  • Morris Greene, ’36*
  • George Blose, ’37*
  • James Brentlinger, ’37*
  • Maurice Shingler, ’47*

1981 Recipients

  • Harry Winters, ’40*
  • Fred Church, ’49
  • Dan Foster, ’69

1980 Recipients

  • Paul Feinerer, ’40*
  • William Hayden, ’50
  • Bruno Mallone, ’41*

1979 Recipients

  • Skip Baughman, ’53*
  • George Killian, ’49
  • Robert Rupert, ’52

1978 Recipients

  • Joe Ayers, ’36*
  • Charles Ash, ’37*
  • Louis Nemec, ’38*
  • Angelo Jannoti, ’43*
  • Lowell Shaffer, ’46*
  • Charles Heck, ’49*

1977 Recipients

  • Jack Decker, ’53
  • William E. Peterson, ’47*
  • Kenneth Shoemaker, ’43*

1976 Recipients

  • Clare Stump, Sr., ’14*
  • Ramon Harmon, ’37*
  • Alfred Robinson, ’38*

1975 Recipients

  • Arden Roberson, ’49
  • Elmer Faber, ’39*
  • Richard Long, ’30*
  • Phil Shipe, ’34*

1974 Recipients

  • Joe Banks, ’41*
  • Bernard S. Miller, ’22*
  • Jimmie Stahl, ’56
  • Charles Strasbaugh, ’50

1973 Recipients

  • Joe Thomas, ’43*
  • Charles V. Mather, ’37*
  • John Allen, ’32*

1972 Recipients

  • Marvin V. English, ’41*
  • Harris A. Lamb*
  • R. Lowell Reese, ’35*

1971 Recipients

  • William P. Arthur, ’51*
  • D. Ray Baum, ’28*
  • Nils O. Melkerson, ’31*

1970 Recipients

  • Frank J. Adler, ’24*
  • Frank P. Haley, ’25*
  • William E. Kair, ’21*
  • George A. Keel, ’41*
  • Joseph P. Mallone, ’39
  • A. Ross Siverling, ’33*

1969 Recipients

  • Jerry L. Katherman, ’21*
  • Clifford Kerchner, ’35*
  • Clyde A. Lamb*
  • John S. Manion, ’18*
  • C.V. “Red” Money, ’28*
  • Von Spellman, ’24*

1968 Recipients

  • Russel J. Anspach, ’26*
  • E. Paul Lynch *
  • Harry S. Siegel, ’21*
  • Albert N. Smith, ’24*
  • Thomas J. Smull, ’04*
  • Ronald W. Wander, ’24*

View: Mobile | Desktop