2016 Tournament Schedules

ONU Invitational
Bluffton Spiketacular
Franklin & Marshall (Pa.) Tournament
OAC-HCAC Challenge
OAC Tournament


2016 ONU Invitational Volleyball Tournament - 38th Annual

September 2-3, 2016
   
ONU Sports Center, Ada, Ohio    
Hosted by Ohio Northern
   

Tournament Schedule

   
Fri., Sept. 2      
Time Court Match Score 
Box Score
2 pm Center Ohio Northern v Trine (Ind.) ONU, 25-11, 25-10, 25-6
| Box Score |
4 pm Center Trine (Ind.) v Thomas More (Ky.)
TMC, 25-16, 25-22, 25-15 | Box Score |
  North Defiance v Ohio Wesleyan
OWU, 25-19, 25-16, 26-24 | Box Score |
6:30 pm 
Center Ohio Northern v Illinois Wesleyan
ONU, 25-15, 25-22, 21-25, 25-21 | Box Score |
  North Thomas More (Ky.) v Ohio Wesleyan
OWU, 18-25, 25-20, 14-25, 25-19, 15-13 | Box Score |
Sat., Sept. 3      
Time Court      
11 am 
Center Ohio Northern v Ohio Wesleyan
OWU, 25-22, 23-25, 25-21, 27-25 | Box Score |
  North
Trine (Ind.) v Defiance
DC, 16-25, 25-19, 25-20, 25-16 | Box Score |
1 pm Center 
Thomas More (Ky.) v Defiance
TMC, 25-20, 25-20, 22-25, 25-18 | Box Score |
  North Illinois Wesleyan v Trine (Ind.)
IWU, 25-11, 25-19, 17-25, 25-13 | Box Score |
3 pm Center Illinois Wesleyan v Ohio Wesleyan IWU, 25-18, 25-19, 25-23 | Box Score |

Tournament Standings

School Record
Ohio Wesleyan 3-1
Ohio Northern 2-1
Thomas More (Ky.) 2-1
Illinois Wesleyan 2-1
Defiance 1-2
Trine (Ind.) 0-4

All-Tournament Team

Chelsea Huppert - Ohio Northern
Ashley Borchers - Ohio Northern
Shelby Ksiazek - Ohio Wesleyan
Iris Anderson - Ohio Wesleyan
Kyleigh Brown - Illinois Wesleyan
Tyler Brown - Illinois Wesleyan
Alexia Bierbaum - Thomas More (Ky.)
Marissa Windau - Defiance


2016 Bluffton Sommer Spiketacular

September 9-10, 2016
   
Sommer Center - Bluffton, Ohio    
Hosted by Bluffton
   
| Tournament Site |    

Tournament Schedule

   
Fri., Sept. 9      
Time Court Match Score 
Box Score
2 pm Court 1  Heidelberg v Bluffton BU, 25-27, 25-22, 27-25, 25-16
4 pm Court 1
Geneva (Pa.) v Kenyon KC, 25-15, 22-25, 25-21, 25-19
  Court 2
Ohio Northern v Thomas More (Ky.) ONU, 25-21, 25-17, 25-23  | Box Score |
6 pm Court 1
DePauw (Ind.) v Heidelberg DU, 25-19, 25-20, 25-23
  Court 2
Ohio Northern v Geneva (Pa.) ONU, 25-21, 25-17, 25-23  | Box Score |
8 pm Court 1
DePauw (Ind.) v Bluffton DU, 25-20, 25-28, 25-22
  Court 2 Kenyon v Thomas More (Ky.) KC, 25-1, 25-22, 14-25, 25-19  
Sat., Sept. 10      
Time Court      
10 am 
Court 1  
Heidelberg v Geneva (Pa.) HU, 25-17, 18-25, 25-16, 25-22
Noon
Court 1
Kenyon v Bluffton BU, 25-21, 21-25, 25-23, 27-25
  Court 2
Ohio Northern v DePauw (Ind.) ONU, 25-16, 25-19, 25-19  | Box Score |
2 pm Court 1
Thomas More (Ky.) v Heidelberg HU, 25-19, 26-24, 26-24
  Court 2
Ohio Northern v Kenyon ONU, 25-11, 25-10, 25-18  | Box Score |
4 pm Court 1
Thomas More (Ky.) v Bluffton BU, 25-21, 25-18, 25-21
  Court 2 DePauw (Ind.) v Geneva (Pa.) DU, 25-21, 25-22, 25-19  

Tournament Standings

School Record
Ohio Northern 4-0
Bluffton
3-1
DePauw (Ind.) 3-1
Heidelberg 2-2
Kenyon
2-2
Geneva (Pa.) 0-4
Thomas More (Ky.)  0-4

All-Tournament Team

Mariah Sullivan - Heidelberg
Alexis Bierbaum - Thomas More (Ky.)
Grace Hayes - Geneva (Pa.)
Suzanne Peters - DePauw (Ind.)
Ashley Borchers - Ohio Northern
Delaney Swanson - Kenyon
MacKenzie McFarlin - Bluffton


2016 Franklin & Marshall (Pa.) Invitational

September 16-17, 2016
   
Mayser Center - Lancaster, Pa.    
Hosted by Franklin & Marshall (Pa.)
   
| Tournament Site |    

Tournament Schedule

   
Fri., Sept. 16      
Time Court Match Score 
Box Score
2 pm Court 1  Ohio Northern v Eastern (Pa.)
EU, 25-22, 25-22, 25-16 | Box Score |
  Court 2
Ithaca (N.Y.) v Carnegie Mellon (Pa.)
IC , 18-25, 25-18, 27-25, 25-21
4 pm Court 1
Ohio Northern v Salisbury (Md.) ONU, 25-21, 25-11, 25-21 | Box Score |
  Court 2
Stevenson (N.J.) v Carnegie Mellon (Pa.)
CM, 21-25, 25-18, 25-27, 25-13, 15-9  
6 pm Court 1
Eastern (Pa.) at Franklin & Marshall (Pa.) EU, 20-25, 25-22, 25-15, 25-20
  Court 2
Stevenson (N.J.) v Ithaca (N.Y.) IC, 25-23, 17-25, 25-19, 25-14  
8 pm Court 1
Salisbury (Md.) at Franklin & Marshall (Pa.) F&M, 25-19, 25-20, 25-22
Sat., Sept. 26      
Time Court      
10 am 
Court 1  
Ohio Northern v Carnegie Mellon (Pa.) CM, 16-25, 28-26, 20-25, 25-23, 15-13  | Box Score |
  Court 2
Salisbury (Md.) v Stevenson (N.J.) Sal.U, 23-25, 25-17, 25-17, 25-15  
Noon
Court 1
Ithaca (N.Y.) at Franklin & Marshall (Pa.) IC, 23-25, 25-19, 25-15, 22-25, 15-11
  Court 2
Salisbury (Md.) v Eastern (Pa.) EU, 22-25, 26-24, 25-12, 25-21  
2 pm Court 1
Ohio Northern v Stevenson (N.J.) ONU, 25-17, 23-25, 25-13, 23-25, 16-14 | Box Score |
  Court 2
Ithaca (N.Y.) v Eastern (Pa.) EU, 29-27, 25-18, 25-18  
4 pm Court 1
Carnegie Mellon (Pa.) at Franklin & Marshall (Pa.) CM, 23-25, 18-25, 25-22, 25-21, 15-12

Tournament Standings

School Record
Eastern (Pa.) 4-0
Carnegie Mellon (Pa.) 3-1
Ithaca (N.Y.) 3-1
Ohio Northern 2-2
Franklin & Marshall (Pa.) 1-3
Salisbury (Md.) 1-3
Stevenson (N.J.) 0-4

All-Tournament Team


2016 OAC/HCAC Challenge

September 23-24, 2016
   
Collier Arena - Hanover, Ind.    
Hosted by Hanover
   
| Tournament Site |    

Tournament Schedule

   
Fri., Sept. 23      
Time Court Match Score 
Box Score
2 pm Court 1  Capital v Hanover (Ind.)
HC, 25-13, 25-18, 25-16
  Court 2
Ohio Northern v Mt. St. Joseph ONU, 25-8, 25-13, 25-13 | Box Score |
4 pm Court 1
Muskingum v Bluffton
BU, 25-23, 25-18, 25-21
  Court 2
Baldwin Wallace v Transylvania (Ky.)
BW, 25-19, 25-14, 25-23  
6 pm Court 1
Ohio Northern v Hanover (Ind.) ONU, 25-18, 20-25, 25-17, 25-19 | Box Score |
  Court 2
Capital v Mt St Joseph
MSJ, 25-19, 25-27, 25-22, 19-25, 15-7  
8 pm Court 1
Baldwin Wallace v Bluffton
BW, 25-18, 25-19, 25-19
  Court 2
Muskingum v Transylvania (Ky.) MU, 17-25, 25-21, 15-25, 25-23, 15-11  
Sat., Sept. 24      
Time Court      
10 am 
Court 1  
Capital v Bluffton
BU, 25-22, 25-18, 25-16
  Court 2
Ohio Northern v Transylvania (Ky.) ONU, 25-11, 25-15, 25-14  | Box Score |
Noon
Court 1
Baldwin Wallace v Hanover (Ind.)
BW, 16-25, 25-23, 25-11, 25-22
  Court 2
Muskingum v Mt St Joseph
MU, 24-26, 27-25, 17-25, 25-21, 15-11  
2 pm Court 1
Ohio Northern v Bluffton ONU, 25-19, 25-22, 25-7 | Box Score |
  Court 2
Capital v Transylvania (Ky.)
TU, 22-25, 25-23, 25-28, 25-18  
4 pm Court 1
Muskingum v Hanover (Ind.)
HC, 25-17, 25-20, 19-25, 25-23
  Court 2
Baldwin Wallace v Mt St Joseph
BW, 25-20, 25-17, 25-17  

Tournament Standings

School Record
Ohio Northern 4-0
Baldwin Wallace  4-0
Bluffton
2-2
Hanover (Ind.) 2-2
Muskingum 2-2
Mt. St. Joseph 1-3
Transylvania (Ky.) 1-3
Capital 0-4

All-Tournament Team

 

Nikolette Scruggs - Baldwin Wallace
Lauren Weisgarber - Bluffton
Courtney McCracken - Capital
Monique Huynh - Hanover (Ind.)
Cailey Plemmons - Mount St. Joseph
Mackenzie O'Shea - Muskingum
Megan Nieszala - Ohio Northern
Marissa Coutinho - Transylvania (Ky.)