3000
12/03 Women's Basketball Final
65
#20 Ohio Northern
57
Capital
12/03 Men's Basketball Final
65
Capital
87
Ohio Northern
11/30 Women's Basketball Final
49
Ohio Wesleyan
78
#20 Ohio Northern
11/26 Men's Basketball Final
87
Wis.-Whitewater
72
Ohio Northern
11/22 Men's Basketball Final
51
Defiance
93
Ohio Northern
11/22 Women's Basketball Final
58
Defiance
82
#23 Ohio Northern
11/19 Men's Basketball Final
85
Denison
73
Ohio Northern
11/19 Women's Basketball Final
56
#23 Ohio Northern
44
Denison
11/19 Men's Cross Country Final
14th of 32, 374 Pts.
NCAA III Championships
11/19 Wrestling Final
No Team Scoring
Findlay Open
11/18 Women's Basketball Final
46
Mt. St. Joseph
69
#23 Ohio Northern
11/15 Men's Basketball Final
72
Ohio Northern
80
#14 Alma (Mich.)
 

ONU Club Sports

Ohio Northern offers a very active and dynamic club sports program meeting the needs of some 200+ ONU students who want to stay active in previous sports they have participated in during high school or to explore the opportunity to try a new sport. Activities for club sports range from practices to improve skills to competition against state, regional or national competition against other colleges and universities from across the U.S. For more information on any of ONU current club sports team, please contact team representatives listed below.

Club sports are overseen by policies administered by both the Athletics Department and the Student Affairs division of ONU and all club sports must complete the appropriate university paperwork to be an officially recognized ONU student-sponsored organization.  If you are interested in starting a new club sport program at ONU, please contact Brian HofmanAsst. Director of Athletics for Club Sports and Recreational Activities, at b-hofman@onu.edu.

2013-14 Club Sports and Contacts

Badminton

Chelsey D’Ambrosio (c-dambrosio@onu.edu)

Fencing

Carmen Cano (c-cano@onu.edu)

Ice Hockey

Brett Wonders (b-wonders@onu.edu)
Wes Woodruff (w-woodruff@onu.edu)

Lacrosse - Men

Brian Slabe (b-slabe@onu.edu)
Eric Sklenar (e-sklenar@onu.edu)

Lacrosse - Women

Mary Stanick (m-stanick@onu.edu)
Gabriella Gegenheimer (g-gegenheimer@onu.edu)

Rugby - Men

Ryan Jackson (r-jackson.1@onu.edu)
Kent Utterback (k-utterback@onu.edu)

Rugby – Women

Bridget Davis (b-davis@onu.edu)
Meg Mowers (m-mowers@onu.edu)

Soccer - Men

Nick Holtom (n-holtom@onu.edu)
Keaton Morris (k-morris.1@onu.edu)

Soccer - Women

Mary Stancik (m-stancik@onu.edu)

Softball

Brittane McCann (b-mccann@onu.edu)
Lyndsay Albert (l-albert@onu.edu)

Ultimate Frisbee - Men

Cole Hughes (c-hughes.3@onu.edu)
Corey North (c-north.1@onu.edu)
Bill Theisen, Coach (w-theisen@onu.edu)

Ultimate Frisbee - Women

Kelsey Lindsley (k-lindsey@onu.edu)
Alex Hartsel (a-hartsel@onu.edu)

Volleyball - Men

Chris Tweed (c-tweed@onu.edu)

Volleyball - Women

Samantha Hartings (s-hartings.1@onu.edu)
Lauren Stahl (l-stahl@onu.edu)

Water Polo

JC Schroeder (j-schroeder.15@onu.edu)

View: Mobile | Desktop